Veřejné kryty v Polsku – jejich množství a kvalita v Polsku
Vzhledem k válce na Ukrajině se ve veřejné debatě stále častěji objevuje téma veřejných krytů – nikoli však u našeho východního souseda, nýbrž u nás, v Polsku. Souvisí to samozřejmě s hrozbou rozšíření války do sousedních zemí, včetně území Polské republiky. Jak tedy vypadá problematika veřejných krytů v naší zemi? O tom se dočtete v dnešním článku!
Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu vrhá nové světlo na problém krytů v Polsku
Začátkem letošního roku zveřejnil NKÚ komplexní zprávu o stavu krytů v Polsku. Obecně lze říci, že výsledky tohoto auditu nejsou optimistické. V krytech najdou ochranu pouze 4 % populace. Horší je však fakt, že většina občanů ani neví, kde se kryty v jejich blízkém okolí nacházejí.
Nejvyšší kontrolní úřad v rámci kontroly zkontroloval 32 obcí po celém Polsku – a ze zveřejněné zprávy vyplývá, že existovaly obce, které nedokázaly svým obyvatelům zaručit ani jedno takové místo. Téměř 70 % kontrolovaných krytů navíc nesplňovalo řadu technických podmínek stanovených různými právními předpisy. V Polsku navíc chybí finance na udržování takových budov v řádném stavu – například v roce 2021 byl rozpočet na tento účel v celé zemi něco málo přes 200 000 PLN. To je opravdu kapka v moři potřeb.
Kontroly a zprávy předchozích vlád byly podle NKÚ prováděny nespolehlivě
NKÚ ve své zprávě také poukázal na to, že výsledky kontrol krytů, které provedlo velitelství státních hasičů, zveřejněné minulou vládou, jsou nespolehlivé a dávají falešný pocit bezpečí. V zemi jsou vojvodství, která nemají ani jeden (!) kryt – je tomu tak například v Lubuském vojvodství. Katastrofální situace se týká také Podlaského a Lublinského vojvodství, kde je v každém z těchto vojvodství něco více než 20 úkrytů (22 v Podlaském vojvodství a 24 v Lubelském vojvodství). Celkem je po celé republice 1903 obranných krytů. To je rozhodně příliš málo vzhledem na potřeby téměř čtyřicetimilionového národa.
Jak se dostat do krytu – aneb další problém polské civilní obrany
Kromě příliš malého počtu krytů a špatného technického stavu velké části této infrastruktury je problémů mnohem, mnohem více. Týká se to například toho, že většina občanů ani neví, kde jsou nejbližší kryty a jak se k nim v případě potřeby dostat.
V roce 2022 byla vytvořena speciální aplikace, která to má napravit. Bohužel ze zprávy NKÚ jasně vyplývá, že neplní svou roli. V případě potenciálního ohrožení nebude aplikace schopna přesměrovat občana do konkrétního krytu s dostupnými místy. Zobrazí pouze všechny kryty v okolí – bez jakýchkoliv informací o technickém stavu objektu, a především o počtu volných míst v danou chvíli. To může nejen přinést další chaos v případě skutečné hrozby, ale také vystavit občany dalším nebezpečím souvisejícím s dlouhou dobou potřebnou k nalezení krytu.
Možná je lepší vybrat si vlastní, soukromý kryt?
Mnoho lidí správně poznamenává, že v případě reálného ohrožení je šance na nalezení krytu ve veřejných krytech poměrně malá. To vede k tomu, že uvědomělejší občané začínají hledat vlastní soukromé alternativy k veřejné infrastruktuře. Alternativou je samozřejmě vybudování soukromého, podzemního krytu na Vaší zahradě nebo pozemku. Dá se jej zorganizovat relativně levně a zajistit tak, že v případě nouze budeme mít vyhrazené místo pro sebe a svou rodinu. Máte-li o tento typ řešení také zájem – podívejte se na naši nabídku a případně nás kontaktujte.