Čína černým koncem závodu o globální nadvládu
Mezitím, tak nějak pod nosem USA vyrůstala zcela nová, dosud podceňovaná ekonomická, vojenská a politická mocnost – Čína. Úspěch Číny v rozvoji je paradoxně do značné míry vedlejším efektem… spolupráce s USA. Američané během let, přesouvajíc své továrny do Číny a využívajíc Říši středu jako jednu velkou montážní továrnu, chtě nechtě přispěli k jejímu obrovskému rozvoji.
Čína však v určitém okamžiku přestala být montážním závodem, na který USA delegovaly nejjednodušší výrobní procesy. Začínají se stávat inovativní ekonomikou, která vytváří a vysílá nejnovější technologie do celého světa – s giganty jako Huawei v čele. A tak si na svém „hřbetu“ Američané „vypěstovali“ velmoc, která je nyní… začíná ohrožovat. Jak ekonomicky, tak vojensky – hlavně v kontextu konfliktu o Tchaj-wan.
Mezitím se Rusko jak ekonomicky, tak i vojensky regeneruje. Imperialismus, který se Putin ani nesnažil skrývat, se začíná naplňovat. První etapou ruské expanze byla samozřejmě invaze do Gruzie. To se setkalo s mimořádným přimhouřením očí vůdců západního světa – včetně Evropy. Dalším krokem byla anexe Krymu v roce 2014, která tehdy byla šokem pro celý svět. Tím to však nekončí…
Obnova Číny a Ruska. Jaký to má význam v kontextu války na Ukrajině?
No takový, že když se Rusko i Čína začaly tak silně a rychle rozvíjet, rozhodly se „hodit rukavici“ Spojeným státům. A i když Ukrajina přímo nepatřila do NATO, není pochyb o tom, že byla ve sféře amerického vlivu. A jak víme, Rusko si chtělo Ukrajinu zcela podrobit. Díky tomu by mohlo uplatňovat vliv na Západ – ať už politicky, ekonomicky nebo vojensky. Prvním krokem k tomuto cíli byla samozřejmě v roce 2014 okupace Krymu a Donbasu. A přestože si od té doby Rusko brousí zuby na zbytek Ukrajiny, stále se zdržuje konečného útoku. Zatím…
Slabost Ameriky – důvod války na Ukrajině a potenciální války o Tchaj-wan
Během několika posledních let však Amerika začala vojensky, politicky a ekonomicky slábnout. USA, které dosud hrály roli „globálního šerifa“, si v určitém okamžiku uvědomily, že nemohou vést tolik konfliktů současně – především vzhledem k riziku obrovské války s Čínou o Tchaj-wan. Připomeňme, že Čína stále považuje Tchaj-wan za své vzbouřené území, zatímco zbytek demokratického světa za autonomní stát.
A proč USA tolik záleží na Tchaj-wanu?
No, protože Tchaj-wan je největším a de facto jediným dodavatelem tzv. polovodičů – součástek nezbytných k vybudování jakékoli moderní technologie. Kdo tedy kontroluje dodávky polovodičů, ovládá globální ekonomiku. A právě proto musí USA bránit Tchaj-wan v případě útoku ze strany Číny. Pokud tak neučiní, zhroutí se jako globální ekonomická velmoc. Putin to vidí. A ví, že pokud se něco stane, Američané budou muset přesunout své síly nejprve do Pacifiku, nikoli do Evropy.
Politika USA příčinou války na Ukrajině
USA proto musely přeskupit své síly, aby v případě potenciální války o Tchaj-wan měly čím bránit tuto malou zemi. Zahraniční politika USA po nástupu prezidenta Bidena však byla v jistém smyslu řadou selhání v kontextu mezinárodní politiky. Nejprve, stažení (neřku-li útěk) amerických jednotek z Afghánistánu. Následně Bidenovy nešťastné komentáře před válkou, že „Kdyby došlo k menší invazi, to je jedna věc a pak bychom se hádali o tom, co děláme a co neděláme.“ To vše bylo znakem slabosti Spojených států, které dosud plnily roli globálního šerifa a měly dost sil na to, aby vedly nebo se účastnily mnoha konfliktů po celém světě zároveň.
Tyto časy jsou však pryč
Rusko si tyto tahy vyložilo jako jasnou slabinu – toho nejlepším důkazem bylo hromadění vojsk na hranicích s Ukrajinou a vyslání Američanům tzv. „Lavrovova ultimátum“ v prosinci 2021, necelé 3 měsíce před válkou. Toto ultimátum bylo jasné: buď stáhnete své jednotky za linii Odry (tedy stáhnete jednotky NATO mimo jiné z Polska), nebo dojde k válce. NATO v čele se Spojenými státy nepodlehlo vydírání – a Putin, chtěje realizovat svou imperialistickou mezinárodní politiku (kterou se v podstatě ani netajil), svou hrozbu splnil.
Únor 2022 rozvrátil mezinárodní pořádek, který trval po desetiletí
Putin, který chtěl podkopat stávající globální řád nastolený bezprostředně po druhé světové válce, tento řád invazí na Ukrajinu de facto zničil. Celý svět opět čelil globálnímu chaosu, a dokud se znovu neobjeví pravidla hry mezi největšími světovými mocnostmi, hrozba války zůstane jednoduše reálná.
Proto stojí za zvážení chránit sebe a svou rodinu v případě ozbrojeného konfliktu – mimo jiné i investicí do profesionálního, soukromého podzemního krytu. Pokud Vás toto téma zajímá, podívejte se na naši nabídku krytů pro individuální zákazníky.
Pokud Vás tento článek zaujal, sledujte náš blog pro více podobných článků.